Włosy farbowane tracą naturalne nawilżenie. Dzieje się tak na skutek działania amoniaku, który powoduje rozchylenie łusek włosa, aby pigmenty mogły wniknąć w jego strukturę. Tak samo działają substytuty amoniaku. Choć można zdecydować się na farby półtrwałe, które amoniaku nie zawierają, to trzeba pamiętać, że wtedy koloryzacja musi być częstsza, gdyż kolor się wypłukuje, zatem jedynym problemem nie pozostaje odrost. Dziś podpowiemy, jak poradzić sobie z przesuszeniem włosów po farbowaniu i jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów farbowanych.
Jak dobrać szampon do włosów farbowanych?
Szampon do włosów farbowanych powinien przede wszystkim zapewniać ochronę koloru. Ważne jest jednak także to, by miał w swoim składzie nawilżający kwas hialuronowy czy też inne humektanty. W składzie szamponu może znaleźć się także gliceryna, która zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci podobnie jak kwas hialuronowy. Wzmacnia barierę ochronną włosa przed szkodliwym promieniowaniem UV, choć trzeba podkreślić, że dobre szampony do włosów farbowanych zawierają także filtry UV, podobne do tych stosowanych w produktach chroniących skórę przed promieniowaniem UVA/UVB. Jak wiadomo ma ono destrukcyjny wpływ także na włosy, które po farbowaniu ze względu na odchylenie łuski od korzenia są jeszcze bardziej na nie narażone. Okazjonalnie można sięgać też po szampony, które zawierają pigmenty, które redukują niechciane pigmenty. Np. zielone pigmenty mogą redukować czerwony odcień. Z kolei niebieski pigment może pomóc pozbyć się miedzianych odcieni i uzyskać bardziej jednolity kolor. Jeśli włosy są przesuszone po farbowaniu, to sam szampon nie wystarczy. Trzeba sięgnąć jeszcze po kosmetyk, który dodatkowo odżywi, a także nawilży włosy. Może być to odżywka albo mająca jeszcze bardziej skoncentrowane składniki maska.
Odżywka czy maska – co wybrać do włosów farbowanych?
Działanie maski potęguje również fakt, że pozostawia się ją na włosach dłużej i może lepiej wniknąć w ich strukturę. Jednocześnie, gdy jest odpowiednio dobrana, nadmiernie ich nie obciąża, a zmiękcza i powoduje, że zyskują zdrowy blask. Jeżeli włosom jest potrzebna silna regeneracja, to maskę można stosować nawet codziennie. Gdy przestają być szorstkie i matowe, to można zmniejszyć częstotliwość jej stosowania. Odżywka czy też maska może posiadać podobną formułę do szamponu, a więc pochodzić z tej samej linii produktowej. Wtedy wzajemnie się uzupełniają. Można też łatwiej zachować równowagę PEH, czyli odpowiednią proporcję protein, emolientów i humektantów, zapewniających zdrową strukturę włosów.
Pielęgnacja wzmacniająca i nawilżająca włosów farbowanych – o czym warto pamiętać?
Bez wątpienia pielęgnacja włosów farbowanych nie jest łatwa, zwłaszcza gdy są przesuszone czy mają tendencję do łamania się i wypadania. Raz w tygodniu warto stosować odżywkę lub maskę z keratyną, która ma działanie wzmacniające. Na co dzień najlepiej stosować kosmetyki głęboko nawilżające, a jednocześnie zapewniające ochronę koloru, co dotyczy zarówno szamponu, jak i odżywki. Przy stosowaniu odżywek i masek należy zwracać uwagę, czy włosy nie stają się po nich zbyt sztywne, przetłuszczone. Aby uniknąć takiego efektu powinniśmy zmniejszyć częstotliwość stosowania danej maski, a także nakładać ją na długości, a nie od samej nasady. Trzeba też pamiętać, że wystarczy ilość wielkości orzecha włoskiego, zatem nie można nakładać odżywki czy maski zbyt dużo. Można wykonać też olejowanie włosów, dopasowując odpowiedni emolient wzmacniający.