Jak czyścić ekspres do kawy i jak o niego prawidłowo dbać?

Ekspres do kawy to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w gospodarstwach domowych. Aby móc cieszyć się jak najdłużej jego sprawnością, musimy w odpowiedni sposób o nie dbać. Najważniejsze są zasady dotyczące tego, jak czyścić ekspres do kawy. Wyjaśniamy dlaczego to takie istotne oraz podpowiadamy, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzić tą czynność.

Automatyczny ekspres do kawy – dlaczego warto go mieć?

Na zakup tego typu sprzętu decyduje się coraz więcej osób. Na jego korzyść przemawiają głównie oszczędność czasu i prostota obsługi. Z kolei duży wybór programów powoduje, że w dowolnej chwili możemy zaserwować sobie – lub naszym gościom – napój niemal taki, jak ten zamawiany w kawiarni. Warto też nadmienić, że są to urządzenia energooszczędne, co odciąża dodatkowo domowy budżet. Sporo posiadaczy ekspresów do kawy podkreśla też ich niepowtarzalny design, na który składają się elegancja i nowoczesność. Tym sposobem ich domostwo wzbogaca się o niezwykle praktyczną dekorację kuchni, jadalni, a nierzadko także salonu.

Czyszczenie ekspresu do kawy – dlaczego jest takie ważne?

Właściciele automatów do robienia kawy, są zgodni co do jednego: aby móc cieszyć się ich funkcjonalnością, trzeba o nie właściwie dbać. Najważniejszą czynnością jest tu czyszczenie ekspresu do kawy. Dlaczego to takie ważne? Autor tego poradnika wyjaśnia, że właściwie przeprowadzone przede wszystkim przedłuża trwałość sprzętu. Ma też wpływ na jego bezawaryjne działanie. Poza tym sprawia, że urządzenie nawet przy długim czasie użytkowania, nie szkodzi naszemu zdrowiu. Czyszcząc automat regularnie nie dajemy też szansy bakteriom, grzybom czy innym drobnoustrojom, które w przeciwnym wypadku dość szybko znalazły by się na jego ściankach i nawet wysoka temperatura nie byłaby w stanie im zaszkodzić. Nie bez znaczenia jest też fakt, że regularne czyszczenie ekspresu do kawy zapobiega zmianie smaku i aromatu przygotowywanych w nim napojów. Z poradnika dowiemy się także czym skutecznie odkamienić urządzenie. Poznamy również  domowe sposoby na jego oczyszczanie i dbanie o jego stan.

Jak czyścić ekspres do kawy – krok po kroku

Prawidłowo nasz automat powinniśmy poddawać czyszczeniu przynajmniej raz na kwartał. Mamy tu na myśli oczyszczanie wnętrza. Z zewnątrz powinniśmy tego dokonywać dużo częściej – najlepiej po każdym użyciu. Jak czyścić ekspres do kawy od wewnątrz? Przede wszystkim musimy wyposażyć się w dobrej jakości odkamieniacz, który nalewamy do zbiornika na wodę. Następnie uruchamiamy urządzenie i przepuszczamy przez nie cały płyn. Kolejny krok to usunięcie  wody z płynem z automatu i dokładne wypłukanie wkładu. Ostatni etap to przygotowanie napoju bez użycia kawy, aby pozbyć się ewentualnych resztek odkamieniacza. Do oczyszczenia ekspresu z zewnątrz potrzebujemy jedynie miękkiej ściereczki, wody i płynu do mycia naczyń. W przypadku, gdy nasz ekspres posiada części miedziane lub metalowe, powinniśmy użyć specjalnego środka czyszczącego, który jednocześnie zakonserwuje i nabłyszczy obudowę.

Słowem podsumowania – aby automat do kawy mógł nam służyć, musimy umiejętnie o niego dbać, przykładając największą wagę do czyszczenia. Tym bardziej, że czynność ta nie należy do skomplikowanych, ani kosztownych. Pamiętając o systematyce w tym względzie, przedłużamy też bezawaryjność naszego urządzenia. Zapewniamy sobie również nieprzerwaną przyjemność ze spożywania pysznej, aromatycznej domowej kawy.